VÝCHOVA

Jak vychovat šťastné dítě


Jak vychovat šťastné dítě? Kde neudělat chyby?


To jsou otázky do pranice! Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší, ale po cestě (=během výchovy) udělá i nevědomky spoustu chyb, kterým se lze dobře vyhnout. Pokud se na výchovu nepřipravíte, chybám se nevyhnete a můžete napáchat velké škody.

Dětem předáváme to dobré a bohužel i to špatné, co  jsme získali od svých rodičů. Nikdo se nenarodí jako ideální rodič, takže pokud nechcete udělat chyby v základní výchově vašich dětí, doporučuji držet s těchto prověřených pravidel – možná změní i vás !

1. VYCHOVÁVEJTE POMALU

Často děti vychováváme k tomu, aby vyřešily problém nebo úkol co nejrychleji. To bohužel může vést k tomu, že se děti budou cítit ve stresu. Potřebují to? Nejspíš se shodneme, že opravdu ne.
Pokud dopřejete dětem čas, nebudou z nich neurotičtí dospělí, kteří ze stresovaných dětí často vyrostou.
Dobrým příkladem je biflování násobilky. Všichni se ji musíme naučit, ale ne jako básničku a některým to dětem zkrátka trvá. Drill nepomůže – děti se kvůli němu spíše zablokují a nedostanete z nich nic. 

2. POUŽIJTE ČINY MÍSTO SLOV

Místo křiku se radši zamyslete, “Co bych měla udělat?” nebo spíš “Sakra, jak na to?”
Pokud si vaše dítě nechce uklízet hračky nebo kolo, varujte ho, že všechno neuklizené darujete jiným dětem. Poloprázdný pokoj bude šok a zdá se to drsné, ale věřte mi, funguje to!
Akce mluví hlasitěji než slova. Všechno jsem samozřejmě během pár dní vrátila 🙂

3. POUŽIJTE DŮSLEDKY

Nechte děti čelit důsledkům jejich jednání, aniž byste se rozčílili nebo použili nějaký trest (ano, nebude to lehké :)). Poučí se ze svých chyb, a to neumí leckterý dospělý.
Má dcera např. několikrát zapomněla jednu učebnici. Volala mi, abych jí ji do školy dovezla, ale já to neudělala. Nechala jsem ji čelit problému. Učitelka ji vyčinila, dostala poznámku a od té doby si připravuje učení mnohem pečlivěji. Netvrdím, že každý den, ale pracujeme na tom.
Pokud budete dětem stále zametat cestičku a odstraňovat všechny problémy z dohledu, v budoucnu zjistí, že je sami neumí řešit.

4. NECHTE DĚTI RŮST

Udělali jste někdy něco místo vašeho dítěte, protože jste si mysleli, že to nezvládne tak dobře/rychle/bez problémů? Tak s tím přestaňte. Výsledkem totiž bude, že se vaše dítě  bude cítit nedůležité a zbytečné. Jak se o sebe postará v budoucnu, když nedostane příležitost poučit se z vlastních chyb? Bude je dělat znovu a znovu.
Nechte děti chybovat a poučit se, připravit jídlo, pošlete je nakoupit nebo se jich zeptejte o radu.
Budou se cítit sebevědoměji a rozdíl v chování vás časem překvapí.

5. MĚJTE EMOCE POD KONTROLOU

Pokud dítě testuje vaši trpělivost, odmlouvá nebo k vám mluví neuctivě, je nejlepším řešením odejít mlčky z místnosti nebo mu říct, že budete vedle, kdyby “chtělo začít znovu”. Dítě je tak vyvedeno z míry, že přijde jako vyměněné. Velké scény k ničemu nepomůžou.
Někdy nás děti vytočí doslova doběla, ale je důležité pracovat na ovládání našich emocí, pokud chceme, aby se naše děti naučily totéž.
Nejde o to, dusit to v sobě, ale o to, abychom neřvali na děti při každé příležitosti.

6. POMOZTE DĚTEM ROZUMĚT

NIKDY neříkejte dítěti, že je ošklivé/hrozné/špatné. Všechna tato slova doslova rozmetají jeho sebevědomí na pardť. Pomozte mu naopak pochopit, že Vaše nazlobení neznamená, že ho nemáte rádi, ale že nehodláte tolerovat jeho chování. Dítě se zdravým sebevědomím vyroste jen z takového dítěte, které ví, že je bezmezně milováno, ať udělá cokoliv.

7. NECHTE JE BÝT DĚTMI

Dopřejte vašemu dítěti prostor a čas být dítětem. Nechte je blbnout, dělat blázniviny a řádit, vyjádřit emoce a dělat chyby. A když je to potřeba, poskytněte jim nástroje a vedení, které potřebují, aby se mohli stále učit a růst.

8. VÍC POSLOUCHEJTE, MÍŇ MLUVTE A HLAVNĚ MILUJTE

Pokud dítěti nasloucháte, pomůže mu to cítit se vyslyšeno, pochopeno a milováno – vám to pomůže lépe porozumět jeho potřebám/problémům a vcítit se do nich.
Vztah s dětmi je základ všeho – jak dobře vám naslouchají; způsob, jakým se dívají na sebe i jak se chovají k ostatním. Dělejte opravdu co můžete, každý den, abyste si onen dobrý základ vybudovali.

Budu ráda za vaše zkušenosti s pozitivním rodičovstvím. Děkuji za zprávy!

Pin It on Pinterest